Jak darovat kryptoměnu Bitcoin?

Darování kryptoměn se stává stále častěji oblíbenější a hlavně zajímavější formou daru. Přeci jenom kryptodary nejsou prozatím zas natolik rozšířené, abyste je dostávali k Vánocům, narozeninám nebo k svátku.

Díky povaze a možnému potenciálu kryptoměn se jedná o moderní investiční dar, který udělá radost spíše mladším generacím. Kryptoměny lze navíc koupit prakticky kdykoliv a kdekoliv, tzn. jedná se o rychlý dárek na poslední chvíli, když opravdu nevíte co jiného darovat. Možná nakonec sklidíte i více úspěchu s kryptodarem než s jiným mnohem propracovanějším fyzickým darem 🙂

Máte několik možností, jak kryptoměny darovat. Zaměříme se na darování Bitcoinu, protože je nejznámější a dlouhodobě slouží nejlépe jako uchovatel hodnoty.

Výhody kryptodaru

 • Hodnota daru se může časem násobně zvýšit.
 • Velice netradiční a moderní dar.
 • Rychle vyřízený. Dárkový poukaz lze zakoupit online a Bitcoinmaty jsou snad v každém větším nákupním centru.
 • Vejde se do obálky k přání (pokud použijete papírovou peněženku nebo dárkový poukaz).
 • Pokud darujete k Bitcoinu i hardwarovou peněženku Trezor, obdarovaný jej může používat i jako správce hesel.

Nevýhody kryptodaru

 • Virtuální dar a pro spoustu lidí těžko uchopitelné téma kolem kryptoměn.
 • Pokud darujete papírovou peněženku, může dojít k nečitelnosti privátního klíče například promočením nebo roztrhnutím a poté není možné Bitcoin vyzvednout.

1. Způsob (Dárkový poukaz)

Nejjednodušším způsobem je darovat Bitcoin pomocí dárkového poukazu / certifikátu. Jednou z platforem, která tuto možnost nabízí je směnárna Anycoin.cz.

 1. Založte si účet na platformě anycoin.cz. Není nutné ověření totožnosti (KYC), stačí Vám pouze email.
 2. V menu vyberte „Dárkový poukaz“.
 3. Dále zvolte, za kolik Kč a jakou kryptoměnu nakoupíte. Máte zde přednastavené možnosti, nebo můžete částku v Kč zadat napřímo.
 4. U platby vyberte možnost „Bankovním převodem“.
 5. Klikněte na tlačítko „Vytvořit dárkový poukaz“.
 6. Zobrazí se vám přehled objednávky s instrukcemi kam poslat platbu.
 7. Po úspěšném zpracování platby se vám vygeneruje dárkový poukaz.

Vyzvednutí BTC z dárkového poukazu

 1. Jděte na stránku www.anycoin.cz/poukaz nebo naskenujte QR kód.
 2. Vyplňte kód z tohoto poukazu a přidejte svůj e-mail.
 3. Kryptoměna bude přidána na Váš účet Anycoin. Pokud ho ještě nemáte, bude automaticky vytvořen na Vámi zadaný e-mail.

2. Způsob (Zakoupení Bitcoinu v Bitcoinmatu)

Dalším způsobem je možnost zakoupit Bitcoin v Bitcoinmatu. Jejich seznam naleznete na hlavní stránce nebo v horní nabídce.

Postup jak koupit Bitcoin v bitcoinmatu:

 1. Na obrazovce bitcoinmatu vyberte kryptoměnu Bitcoin.
 2. Zvolte částku, za kterou chcete Bitcoin nakoupit. Do 25000 Kč není potřeba ověření vaší totožnosti.
 3. Bitcoinmat vás vyzve k naskenování QR kódu vaší peněženky. Pokud již nějakou máte, můžete ji použít, v opačném případě vyberte možnost vytvořit novou peněženku, kdy vám bitcoinmat vytiskne paragon, na kterém je váš privátní a veřejný klíč.
 4. V dalším kroku vložíte do bitcoinmatu hotovost a potvrdíte nákup.
 5. Po úspěšném nákupu trvá poslání Bitcoinu do vaší peněženky několik minut, proto buďte trpěliví. Na webu https://www.blockchain.com/explorer (zkopírujete adresu papírové peněženky) si můžete zkontrolovat, zda jsou Bitcoiny opravdu na vaší papírové peněžence.

3.Způsob (Pro kreativce – darování vlastní papírové peněženky)

Pokud již máte oblíbenou směnárnu či burzu a chcete darovat Bitcoin, forma papírové peněženky bude asi nejlepší volba, protože budete nakupovat tam, kde to znáte a nemusíte nic nového řešit.

Příklad designu papírové peněženky

Postup na vytvoření papírové peněženky:

 1. Papírovou peněženku si vygenerujete na adrese https://www.bitaddress.org
 2. Pro vygenerování peněženky pohybujte myší po obrazovce nebo pište různé znaky do textového pole, dokud množství náhodnosti neukáže 100%.
 3. Dále klikněte na tlačítko “Paper wallet”.
 4. Do pole “Addresses to generate:” zadejte 1, pokud chcete vygenerovat pouze jednu Bitcoin peněženku.
 5. Klikněte na tlačítko “Generovat”.
 6. Poté klikněte na tlačítko “Print” a vytiskněte. Před tiskem doporučuji nastavit měřítko na 141%, aby se vám zaplnila celá tisknutelná šířka A4.

PDFko, které vám generátor vygeneruje můžete uložit do PC a později upravit. Papírovou peněženku můžete doplnit o přání, nebo můžete zkopírovat QR kódy a přání vytvořit celé dle vlastních představ například ve Photoshopu nebo Illustratoru. Jen si nezapomeňte zkontrolovat, aby přání obsahovalo privátní a veřejný klíč.

Zasláni Bitcoinu na papírovou peněženku

Pokud již máte papírovou peněženku vygenerovanou, můžete na ní zaslat Bitcoin. Nákup a následný převod na peněženku provedete na jakékoliv burze / směnárně dle vašich preferencí z mobilu nebo z webového rozhraní. K těmto účelům osobně využívám Coinbase, protože má nízké poplatky za převod. Můžete využít i Bitcoinové automaty, které do 25 000 Kč nepotřebují ověření vaší identity (KYC).

Po zaslání Bitcoinu z burzy / směnárny na papírovou peněženku, si můžete zkontrolovat na webu https://www.blockchain.com/explorer (zkopírujete adresu papírové peněženky) zda jsou Bitcoiny opravdu na papírové peněžence. Poté můžete papírovou peněženku s klidem darovat.

4.Způsob (Darování hardwarové peněženky)

Další možnost jak darovat Bitcoin, je darovat jej i s hardwarovou peněženkou. Osobně se spíš přikláním ke koupi HW peněženky Trezor, nicméně klidně sáhněte po jiném výrobci. Trezor můžete nakoupit v oficiálním obchodě, nebo na Alze. Zde jsou opět různé způsoby jak jej darovat.

 1. Darovat papírovou peněženku (paragon z bitcoinmatu) + zabalený Trezor.
 2. Zprovoznit trezor (uchovat PIN + Seed pro obdarovaného) a zaslat Bitcoin na trezor přes Bitcoinmat nebo přes jakoukoliv směnárnu nebo burzu. Poté vše předat. Je důležité zmínit, že pokud pro někoho zprovozňujete Trezor, tak znáte jeho Seed a tím pádem je tato peněženka vámi kompromitovaná a vy ji teoreticky můžete po předání vybrat. Proto si dopředu rozmyslete, zda je tato volba tou nejlepší.

Pro obdarované (vyzvednutí Bitcoinu z papírové peněženky)

Pro vyzvednutí Bitcoinu z papírové peněženky / paragonu z Bitcoinmatu musí obdarovaný nejprve načíst privátní klíč do aplikace za pomocí funkce sweep. Mezi softwarové peněženky, které tuto funkci podporují patří například Exodus, Blockchain Wallet, Mycelium a Bitcoin Core. Po nahrání (sweepnutí) privátního klíče je možné zaslat Bitcoin na jinou SW, HW peněženku burzu / směnárnu nebo do Bitcoinmatu.

Postup na vyzvednutí Bitcoinu z papírové peněženky:

 1. Stáhněte si aplikaci Exodus iOS / Android
 2. Vytvořte si peněženku a dobře si uložte vygenerovaný Seed
 3. V aplikaci na úvodní obrazovce vyberte „Bitcoin“
 4. Poté klikněte vpravo nahoře na ozubené kolečko
 5. Vyberte možnost „Add Bitcoin from Private Keys“
 6. Klikněte na značku QR kódu v poli s textem „Tap to paste key“
 7. Naskenujte privátní klíč a potvrďte
 8. Nyní máte úspěšně „naimportované“ Bitcoiny ve vaší peněžence Exodus